Povezani proizvodi

Šta je

Kapica se može odnositi na dve lekovite biljke: američku kapicu (Scutellaria lateriflora) i kinesku (bajkalsku) kapicu (Scutellaria baicalensis). Obe biljke se koriste za lečenje različitih stanja i nisu međusobno zamenljive.

Većina studija koja su rađena na kapicama koristile su bajkalsku kapica. Poreklom iz Kine i delova Rusije, bajkalska kapica koristi se u tradicionalnoj kineskoj medicini za lečenje alergija, infekcija, upala, raka i glavobolje. Takođe može imati antigljivično i antivirusno dejstvo.

Studije na životinjama ukazuju da može pomoći u smanjenju simptoma dijabetesa i hipertenzije (visokog krvnog pritiska). U laboratorijskim istraživanjima i studijama na životinjama čini se da bajkalska kapica ima pozitivne efekte u borbi protiv raka. [1]

Opis biljke

Kapica dobila je ime po tome što liči na malu kapicu koja se uvrće sa mnoštvom svojih malih plavih ili ljubičastih cvetova na pojedinačnim stabljikama.

Za razliku od američke gde se koriste njeni listovi, kod bajkalske se koristi koren u lekovite svrhe.

Kako deluje

Oštećenje memorije

U studiji na miševima iz 2008. godine, naučnici su otkrili da oroksilin A (antioksidans koji se nalazi u korenu bajkalske kapice) može pomoći u zaštiti od oštećenja memorije izazvanog amiloidom beta, supstancom koja stvara moždane plakove povezane sa Alchajmerovom bolešću. [2]

Karcinom prostate

Jedinjenja pronađena u bajkalskoj kapici mogu da pomognu usporavanju rasta tumora prostate, ukazuje studija iz 2018. godine. [3]

Benigno uvećanje prostate

Studija iz 2019. na pacovima otkrila je da bajkalska kapica može da inhibira razvoj benigne hiperplazije prostate (BPH) suzbijanjem abnormalnog androgena i ublažavanjem upale. [4]

Parkinsonova bolest

Objavljeno 2020. godine, studija na miševima otkrila je da baicalein (još jedan antioksidans iz bajkalske kapice) može pomoći u zaštiti nervnih ćelija od oštećenja povezanih sa Parkinsonovom bolešću (hronično stanje koje uzrokuje tremor, ukočenost udova i trupa, poremećenu ravnotežu i koordinaciju i usporavanje kretanja). [5]

Antibakterijski i antivirusni efekti

Studije pokazuju da bajkalska (kineska) kapica ima moćne antivirusne i antibakterijske efekte.

Jedna laboratorijska studija uzorkovala je preko 30 kineskih biljaka i otkrila da samo ekstrakt bajkalske kapice pokazuje 100% antibakterijsko delovanje protiv Acinetobacter baumannii, bakterije koja je vodeći uzročnik upale pluća kod hospitalizovanih pacijenata. [8]

Sadrži antiinflamatorna i antikancerogena jedinjenja

I američka i bajkalska kapica sadrže čitav niz korisnih biljnih jedinjenja, uključujući antioksidanse, koji deluju protivupalno i štite ćelije od oštećenja izazvanih molekulima koji se zovu slobodni radikali.

Oksidativni stres, koji je rezultat neravnoteže između slobodnih radikala i antioksidanata, povezan je sa brojnim hroničnim stanjima, kao što su određeni karcinomi i bolesti srca.

Baikalin, flavonoidni antioksidans i u američkoj i u kineskoj kapici, pokazao je snažne antikancerogene efekte i može pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa.
Pored toga, studije na životinjama otkrivaju da je vogonin, flavonoidno jedinjenje u kineskoj i američkoj kapici, naročito efikasno u lečenju inflamatornih alergijskih stanja poput alergijskog rinitisa.

Vredi napomenuti da kineska i američka kapica sadrže mnoštvo drugih antiinflamatornih jedinjenja (preko 50 flavonoida je izolovano samo iz kineske vrste).

Anksioznost

Bajkalska i američka kapica se više od 200 godina tradicionalno upotrebljavaju kao blagi relaksant i kao terapija za anksioznost, nervoznu napetost i konvulzije. Studije pokazuju da američka kapica ima značajne antioksidativne efekte i može pomoći u zaštiti od neuroloških poremećaja, kao što su Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest, anksioznost i depresija. Rezultati studija ukazuju da je biljka delovala tako što pomaže u opuštanju centralnog nervnog sistema, ublažavanju stresa i kod nesanice.

Dostupne forme

Kineska (bajkalska) kapica dostupna je u obliku praha.

Kako je uzimati

Deca

Za decu se ne preporučuje ni američka ni bajkalska kapica.

Odrasli

Kapica je dostupna u obliku kapsulirane osušene biljke, čaja, ekstrakta tečnosti i tinkture.

Odgovarajuća doza zavisi od više faktora kao što su starosna dob, zdravstveno stanje i oblik u kom se uzima. U ovom trenutku nema dovoljno naučnih informacija da bi se odredio odgovarajući raspon doza. Treba imati na umu da prirodni proizvodi nisu uvek sigurni i da doziranje može biti važno.

Obavezno treba slediti odgovarajuća uputstva na etiketama proizvoda i konsultovati svog farmaceuta ili lekara ili drugog zdravstvenog radnika pre upotrebe.

Mere predostrožnosti

Upotreba lekovitog bilja je pristup koji zahteva vreme kako bi dao potpuni efekat jačanju organizma i lečenju bolesti. Međutim, bilje može izazvati neželjene efekte i može imati interakciju s drugim biljem, suplementima ili lekovima. Iz tih razloga, lekovito bilje treba uzimati pažljivo, pod nadzorom lekara kvalifikovanog za tu oblast.

Djabetičari ne smeju da uzimaju bajkalsku kapicu bez nadzora lekara jer može smanjiti nivo šećera u krvi, povećavajući rizik od hipoglikemije (niskog šećera u krvi).

Treba izbegavati bajkalsku kapicu u slučaju problema sa želucem ili slezinom.

Bajkalsku kapicu ne treba koristiti tokom trudnoće ili dojenja.

Moguće interakcije

Ni američka ni kineska (bajkalska) kapica ne bi smela da se upotrebljava bez prethodnog razgovora sa lekarom u slučaju korišćenja nekih od sledećih lekova.

Sedativi
I američka i bajkalska kapica mogu pojačati efekat lekova sa sedativnim dejstvom, uključujući:

  • antikonvulzive
  • barbiturate
  • benzodiazepine
  • lekove za lečenje nesanice
  • tricikličke antidepresive
  • alkohol

Isto važi i za biljke sa efektom smirivanja, kao što su valerijana, kava kava i macina trava.

Lekovi za dijabetes

Bajkalska kapica može sniziti nivo šećera u krvi i može pojačati efekte lekova za dijabetes, povećavajući rizik od hipoglikemije (nizak šećer u krvi).