Šta je

Menopauza je prirodni proces koji se javlja kada ženski jajnici prestanu da proizvode jaja, a proizvodnja ženskih hormona (estrogena i progesterona) opada.

Menopauza se takođe može javiti ako su jajnici žene oštećeni određenim bolestima ili lečenjem raka ili ako su hirurški uklonjeni.

Prirodna menopauza se obično razvija postepeno između 45. i 55. godine. Tokom ovog prelaznog vremena, nazvanog „perimenopauza“, menstrualni periodi postaju neredovniji i počinju da se smanjuju.

Menopauza se javlja kada žena nije imala menstruaciju 12 uzastopnih meseci i više ne može prirodno da zatrudni.

Neugodnosti menopauze mogu biti posebno teške ako menstruacija naglo prestane, bilo prirodnim putem ili nakon hirurškog uklanjanja jajnika.

Bez obzira na pokretački događaj, prirodni biljni dodaci i suplementi mogu biti vrlo korisni kod simptoma menopauze. [1] [2] [3] [4] [5]

Povezani proizvodi

Simptomi

Simptomi variraju od žene do žene i kod nekih mogu biti teži. Mogu trajati 5 ili više godina.

Simptomi hirurške menopauze mogu biti ozbiljniji i početi iznenada. Mogu se javiti češće ili ređe.

Najčešći simptomi prelaska u menopauzu uključuju::

  • neredovne menstruacije. U godinama koje prethode menopauzi, žene doživljavaju promene u menstrualnom ciklusu. Vreme između perioda može postati kraće ili duže, a periodi mogu trajati duži ili kraći broj dana. Krvarenje može biti jače ili lakše i menjati protok iz meseca u mesec. Takođe je normalno da periodi preskaču ciklus. (Napomena: krvarenje posle menopauze nije normalno i može biti znak ozbiljnog stanja.)
  • napadi vrućine i noćno znojenje. Žene valunge često osećaju kao intenzivno nakupljanje telesne toplote, praćeno znojenjem i jezom. Medicinski izraz za ove senzacije su vazomotorni simptomi. Neke žene prijavljuju prateću anksioznost kako senzacija raste. U većini slučajeva valunzi nastaju da se javljaju 3 do 5 godina, mada kod nekih žena mogu da se zadrže i godinama nakon menopauze. Žene kojima je obavljeno hirurško uklanjanje oba jajnika i koje ne primaju hormonsku terapiju, mogu imati jače valunge od žena koje prirodno ulaze u menopauzu.
  • teškoće sa spavanjem. Nesanica je česta tokom perimenopauze. Može biti uzrokovano napadima vrućine ili je možda nezavisni simptom hormonalnih promena.
  • suvoća vagine. Smanjenje estrogena može prouzrokovati stanjivanje i isušivanje vaginalne membrane (vaginalna atrofija koja se naziva i atrofični vaginitis), što može izazvati svrab i bol tokom seksa (dispareunija).
  • promene raspoloženja. Promene raspoloženja i razdražljivost obično su posledica kombinacije nesanice i hormonalnih promena. Neke žene smatraju da je prelazak u menopauzu psihološki stresan; neki razvijaju kliničku depresiju. Žene mogu biti izloženije riziku ako su doživele ozbiljne promene raspoloženja u PMS-u ili imaju istoriju kliničke depresije. Perimenopauzalna depresija obično prolazi u roku od nekoliko godina nakon menopauze. Generalno, depresija je ređa tokom postmenopauzalnih godina nego u premenopauzalnim.

Iako se zaboravnost često pominje kao simptom, dokazi ukazuju da menopauza ne utiče na pamćenje ili druge kognitivne funkcije. Normalno je da i muškarci i žene doživljavaju neke nedostatke pamćenja kao deo prirodnog procesa starenja.

Uzroci

Uzroci prirodne menopauze

Menopauza je normalan deo procesa starenja. Pojavljuje se prirodno nakon što jajnici žene prestanu da proizvode jaja i oslobađaju hormone neophodne za plodnost.

Reč menopauza potiče od grčkih reči „mens“ za mesec i „pausis“ za prestanak.

Jajnici proizvode dva glavna ženska hormona: estrogen i progesteron. Kako žena ulazi u menopauzu, proizvodnja ovih hormona u jajnicima opada i fluktuira sve dok na kraju ne prestane.

Hormonske promene u menopauzi

Menopauza je obeležena sledećim hormonalnim promenama:

  • završava se sekrecija jajnika estrogena i progesterona.
  • iako jajnici prestaju da proizvode estrogen, i dalje nastavljaju da proizvode male količine muškog hormona testosterona, koji enzim koji se nalazi u telesnoj masti može pretvoriti u estrogen (estradiol).
  • nadbubrežna žlezda nastavlja da proizvodi androstenedion (muški hormon), koji se u telesnoj masti pretvara u estron i estradiol.
  • ukupni estrogen proizveden nakon menopauze je, međutim, daleko manji od onog proizvedenog tokom reproduktivnih godina žene.

Uzroci prevremene menopauze

Prevremena (rana) menopauza je menopauza koja se javlja pre 40. godine. Žene koje imaju porodičnu istoriju prevremene menopauze genetski su podložnije ranom započinjanju menopauze. Prevremena menopauza takođe može biti posledica:

  • hirurško uklanjanje materice, jajnika ili oboje. Histerektomija (hirurško uklanjanje materice) koja takođe uključuje uklanjanje oba jajnika (bilateralna ooforektomija) uzrokuje trenutnu menopauzu. Žene koje imaju histerektomiju, ali zadržavaju jedan ili oba jajnika, doživljavaju trenutnu menopauzu u smislu da im se menstrualni ciklus zaustavlja. Ali dok im jajnici ne otkažu, uglavnom blizu trenutka kada se to normalno dogodi, neće imati druge uobičajene simptome povezane sa menopauzom uzrokovane nedostatkom estrogena.
  • tretmani raka. Neke vrste zračenja karcinoma i hemoterapije mogu izazvati menopauzu.
  • medicinska stanja. Određeni autoimuni poremećaji, poput reumatoidnog artritisa i Gravesove bolesti, mogu izazvati prevremenu menopauzu. Genetski poremećaji poput Turnerovog sindroma koji uzrokuju abnormalnosti jajnika takođe mogu predisponirati ranu menopauzu.

Prirodni lekovi i biljke za menopauzu

  • Crni kohoš (Cimicifuga racemosa) sadrži ključne sastojke (triterpeni i derivati flavona) koji deluju na hipotalamus i vazomotorne centre u mozgu. U jednoj dvostruko slepoj studiji, 80 žena je dobijalo ili ekstrakt crnog kohoša, ili estrogen (Premarin) ili pilule šećera tokom 12 nedelja. Crni kohoš bio je najefikasniji u smanjenju simptoma u menopauzi, smanjenjem broja valunga sa prosečno pet na manje od jednog, u poređenju sa smanjenjem broja na 3,5 za estrogensku grupu. Uzima se 80 mg jednom ili dva puta dnevno.
  • Konopljika (Vitex agnus-castus) ublažava valunge i sprečava obilne menstruacije kod žena u perimenopauzi. Uzima se 160 do 240 mg 0,6% ekstrakta aukubina dnevno. Ne sme se upotrebljavati ukoliko se koriste kontracepcijske pilule.
  • Maka (Lepidium meyenii). Istraživanja pokazuju da biljni ekstrakt make ublažava uobičajene simptome menopauze kao što su valunzi. Uzima se 500 mg ekstrakta dva puta dnevno.
  • Vitamin E pomaže u uklanjanju naleta vrućine (valunga). Uzima se do 400 IU dnevno. Velike doze se ne smeju uzimati ukoliko se koriste lekovi za razređivanje krvi.
  • Divlji jam (Dioscorea villosa). Koren divljeg jam sadrži diosgenin, koji se u laboratoriji može pretvoriti u jedinjenja slična estrogenu i progesteronu. Zapravo, do 1970. godine ova biljka se koristila u proizvodnji kontracepcijskih pilula. Iako telo ne pretvara divlji jam u estrogen, koristi aktivne sastojke za ublažavanje simptoma menopauze. Ova biljka je komercijalno dostupna gde za doziranje treba sledite uputstva na pakovanjima.
  • Soja i druga hrana bogata sojinim proteinima sadrži fitoestrogene ili molekule vrlo slične estrogenu i progesteronu. Preporuke su da se konzumira 25 grama soje dnevno; pljeskavica od soje sadrži oko 18 grama, čaša sojinog mleka oko 8 grama. Ukoliko nema soje u ishrani mogu se koristiti dodaci ishrani na bazi izoflavona soje 45 do 90 mg. Postoje osobe koje su alergične na soju u tom slučaju ne treba koristiti proizvode na bazi soje.
  • Kalcijum pomaže u ublažavanju nervoze i razdražljivosti. Pored toga, kalcijum pomaže u prevenciji osteoporoze ili stanjivanja kostiju, koje započinju u menopauzi. Uzima se 1500 miligrama dnevno u podeljenim dozama.
  • Ulje žutog noćurka (Evening Primrose Oil) ublažava valunge i pomaže u proizvodnji estrogena. Uzima se 500 miligrama dva puta dnevno.
  • Crvena detelina (Trifolium pratense). U nekim studijama se pokazalo da crvena detelina smanjuje simptome menopauze. Uzima se 40 mg jednom ili dva puta dnevno.
  • Kineska anđelika (Dong quai / lat. Angelica sinensis) ima dugu istoriju tradicionalne upotrebe za simptome menopauze, naročito valunga. Istraživači koji su radili studije nisu sigurni da li anđelika deluje kao estrogen ili blokira estrogen u telu. Rezultati studija su oprečni, tako da je treba koristiti uz nadzor lekara.
  • Multi formula vitamina i minerala visoke potencije obezbeđuje bazu vitamina i minerala za opšte zdravlje.