SADRŽAJ
Uobičajena primena
- Upotreba šampona koji sadrži sumpor i/ili salicilnu kiselinu dva puta dnevno tokom 5 nedelja smanjuje perut
- Koristi se kao efikasan metod lečenja šuge (lat. scabies) kod većine ljudi
- Pomaže u lečenju bubuljica, rozacee, psorijaze ekcema i drugih kožnih oboljenja nanošenjem na kožu ili kao sumporna kupka
- Uzimanje MSM-a smanjuje simptome sezonskih alergija
- Pomaže lečenje intersticijskog cistitisa (hronične upale bešike)
- Nanošenje DMSO 50% kreme na kožu poboljšava bol kod osoba sa kompleksnim regionalnim sindromom bola
- Nanošenje DMSO-a na kožu može sprečiti dalje oštećenje kože i tkiva izazvanih hemoterapijom kada procuri intravenski
- Nanošenje DMSO na kožu zajedno sa lekom zvanim idoksuridin smanjuje lezije i otekline povezane sa herpes zosterom i smanjuje bol poznato kao postherpetička neuralgija
Povezani proizvodi
Šta je
Sumpor je prirodni mineral koji se nalazi uglavnom u blizini vrelih izvora i vulkanskih kratera. Ima izražen miris „trulog jajeta“ izazvan gasom sumpor-dioksida. Kao suplement, sumpor je dostupan u dva oblika: dimetil sulfoksid (DMSO) i metilsulfonilmetan (MSM). Oko 15% DMSO se razgrađuje u MSM u telu. Oba oblika su oglašena kao tretmani za bol.
MSM se prirodno pojavljuje kod nekih biljaka, kao što su rastavić, u voću i povrću, nekim žitaricama i mleku. MSM je važan za zdravlje zglobova i pomaže u formiranju vezivnog tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. Takođe može smanjiti bol usporavanjem nervnih impulsa koji prenose signale bola.
DMSO je nusproizvod kod proizvodnje papira i ima upotrebu kao industrijski rastvarač i u medicini. Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je DMSO za intravezikalnu upotrebu (lekar ga ubacuje direktno u bešiku) za lečenje intersticijalnog cistitisa. DMSO se takođe koristi u kremama i uzima se oralno kod bolova i drugih stanja. Za razliku od MSM-a, DMSO se apsorbuje kroz kožu.
DMSO koji se primenjuje u industriji se nikada ne sme koristiti kao suplement jer može da sadrži opasne nečistoće. Pre lečenja DMSO-a ili nanošenja na kožu, obavezno se treba posavetovati sa lekarom.
Blatne kupke koje sadrže sumpor, često nazivane balneoterapijom, mogu pomoći u lečenju kožnih poremećaja i artritisa. Balneoterapija je jedan od najstarijih oblika ublažavanja bolova kod osoba obolelih od artritisa. Izraz „balneo“ dolazi od latinske reči za kupatilo i znači natapanje u termalnim ili mineralnim vodama. Ove kupke se često upotrebljavaju za alergije i respiratorne probleme ali ne postoje naučni dokazi korisnosti za ove namene.
Sumporni proizvodi se takođe nanose na kožu za lečenje kožnih stanja kao što su akne.
Mnoge studije ukazuju da možda postoji veza između sumpornih gasova u životnom okruženju i porasta alergija i respiratornih bolesti, posebno astme.
Kako deluje
Kožni poremećaji
Sumporne kupke i druge metode nanošenja sumpora na kožu mogu pomoći u lečenju:
- bubuljica
- rosacee
- psorijaze
- ekcema
- peruti
- folikulitisa, inficirane folikule dlake
- bradavica
- tinea versicolor ili pityriasis versicolor. dugotrajni poremećaj kože koji karakterišu mrlje na koži drugačije boje od uobičajenog tona kože
Artritis
- Balneoterapija. Dobro dizajnirane studije, većina sprovedenih u Izraelu, ukazuju da balneoterapija može pomoći u lečenju nekoliko različitih vrsta artritisa, uključujući osteoartritis, reumatoidni artritis i psorijatični artritis. Osobe koje su koristile sumporne kupke i druge spa terapije videli su poboljšanja u svojoj snazi, imali su manju jutarnju ukočenost, bolju sposobnost hodanja i manje upala, otoka i bolova u zglobovima, posebno u vratu i leđima. Paketi sa blatom i solima Mrtvog mora rastvoreni u običnoj kadi takođe poboljšavaju simptome artritisa, ali ne toliko efikasno kao natapanje u samom Mrtvom moru. [1] [2]
- MSM. MSM je popularni suplement za lečenje bolova usled artritisa, uključujući osteoartritis i reumatoidni artritis. Jedno preliminarno istraživanje ukazuje da je 6000 mg MSM poboljšalo bol bez neželjenih efekata kod osoba sa osteoartritisom kolena. Neki preparati kombinuju MSM sa glukozaminom za lečenje osteoartritisa. [3] [4]
- DMSO. Nekoliko studija ukazuje da DMSO kreme mogu smanjiti bol i oticanje kod osoba sa reumatoidnim i oseoartritisom, mada nisu sve studije dale pozitivne rezultate. [4] [5]
Alergijski rinitis (senena groznica)
Jedno preliminarno istraživanje pokazalo je da uzimanje 2600 mg MSM dnevno tokom 30 dana smanjuje simptome sezonskih alergija. [6]
Herpes zoster
Lokalni DMSO je predložen kao lečenje za ublažavanje bolova i upale uzrokovane herpes zosterom. Postoje dokazi koji ukazuju da može smanjiti broj lezija i smanjiti upalu. [7] [8]
Intersticijski cistitis
Iako su istraživanja ograničena, FDA (Administracija za hranu i lekove) je odobrila DMSO za lečenje intersticijskog cistitisa, hronične upale bešike koja izaziva učestalo i noćno mokrenje, kao i bol. Kada se DMSO koristi za lečenje intersticijskog cistitisa, lekar ubacuje tečni rastvor DMSO direktno u bešiku. Ponekad se ovaj postupak sprovodi pod anestezijom s obzirom da postupak može biti bolan i može izazvati grčeve u mokraćnoj bešici. [9]
Amiloidoza
Nekoliko istraživanja ukazuje da DMSO, primenjen u kremama ili unošen oralno, može pomoći u lečenju amiloidoze, stanja urzokovanog promenama u proteinima zbog kojih su nerastvorljivi, što dovodi do taloženja u organima i tkivima. [10]
Ovo stanje je veoma retko tako da samim tim nema naučnih studija o DMSO i amiloidozi. DMSO ili kreme koje ga sadrže treba koristiti samo uz lekarski nadzor.
Upale
Nekoliko istraživanja ukazuje da MSM ublažava upale i bol. MSM je moćno antiinflamatorno sredstvo koje se prema rezultatima studija može koristiti kod upalnih stanja poput bursitisa, tendonitisa i tenosinovitisa.
Izvori hrane
MSM se nalazi u hrani bogatoj proteinima, poput jaja, mesa, živine, ribi i mahunarkama. Ostali dobri izvori su crni i beli luk, briselske klice, špargle, kelj i pšenične klice.
Dostupne forme
Suplementi sumpora dostupni su u dva glavna oblika: dimetil sulfoksid (DMSO) i metilsulfonilmetan (MSM).
Zdrave osobe koje imaju uravnoteženu ishranu obično ne trebaju dodatni sumpor. Međutim, vegeterijanci ili vegani mogu biti izloženi riziku od nedostatka sumpora.
Za tretiranje osipa na koži dostupne su masti, kreme, losioni i prah koji sadrži sumpor. Prirodne sumporne kupke, kakve se obično nalaze na vrelima, mogu pomoći u ublažavanju bolova povezanih sa artritisom.
Kako ga uzimati
Deca
Sumpor se ne sme davati detetu.
Odrasli
Ne postoje preporučene dnevne doze unosa za sumpor. Većina osoba dobija potrebne količine iz ishrane.
Treba konsultovati svog lekara u zavisnosti od stanja za koje se upotrebljava.
Mere predostrožnosti
Zbog potencijalnih neželjenih reakcija i interakcije sa lekovima, trebalo bi dodatke ishrani uzimati isključivo pod nadzorom poznavaoca zdravstvene zaštite.
Istraživači veruju da je MSM bezbedan, međutim, trebalo bi da se posavetovati sa lekarom pre nego uzimanja velike doze ovog ili bilo kog drugog suplementa. Studije pokazuju da bi sumpor mogao da izazove osetljivost na sunce.
DMSO se ne sme uzimati interno osim pod nadzorom lekara. Neželjeni efekti internog uzimanja DMSO-a uključuju glavobolju, vrtoglavicu, pospanost, mučninu i povraćanje, dijaereju (retku stolicu) ili zatvor. Korišćen lokalno, DMSO može izazvati iritaciju kože.
Kada se nanese na kožu, DMSO će pobuđivati sve što dođe u organizam. Samim tim treba paziti da se izbegavaju hemikalije ili losioni koji nisu predviđeni za unošenje u organizam. Njihovo mešanje sa DMSO može proizvesti loše efekte.
U slučajevima dijabetesa, astme ili bolesti jetre, bubrega ili srca, ne sme se koristiti DMSO. DMSO industrijskog kvaliteta se nikada ne sme koristiti kao suplement.
Trudnice i dojilje ne treba da koriste DMSO.
Moguće interakcije
Nema izveštaja koji ukazuju na to da MSM ima interakciju sa bilo kojim konvencionalnim lekovima. Pre njegove upotrebe svakako se treba posavetovti sa lekarom.
Neželjeni efekti mogu uključivati alergijske reakcije, kao što su kožni osip, svrab, otoci na licu, usnama ili jeziku. Neke osobe mogu takođe imati crvenilo, plihove, perutanje ili opuštanje kože.