SADRŽAJ
Uobičajena primena
- Ublažava nesanicu
- Stimuliše opšte opuštanje i ublažava nervozu
- Isceljuje rane u ustima i leči bolesti desni
- Umiruje crvenilo i iritaciju u očima
- Umiruje osipe na koži i opekotine, uključujući one od sunca
- Ublažava menstrualne grčeve
- Leči crevne upale, tegobe pri varenju i loše varenje
Šta je
Kanadska žutika ili kanadski ljutić (Hydrastis canadensis) je jedna od najpopularnijih biljaka u Sjedinjenim Državama, često kombinovana sa ehinaceom> prodaje se za lečenje ili sprečavanje prehlade.
Za kanadsku žutiku se često govori da ubija bakterije, a ponekad se koristi za lečenje infekcija očiju, dijareje (retke stolice), infekcije urinarnog trakta, afti i vaginitisa.
Laboratorijskim istraživanjem potvrđeno je da supstanca iz ove biljke, nazvana berberin, ubija neke vrste bakterija i gljivica. [1]
Kanadska žutika je takođe popularna zbog glasina da uzimanje ove biljke može pomoći u blokiranju pozitivnog testa na ilegalne droge, mada nema naučnih istraživanja koja ovo potvrđuju.
Opis biljke
Kanadska žutika (kod nas poznata i kao kanadski ljutić) je višegodišnja lekovita biljka sa jednom stabljikom prekrivenom dlačicama. Ima nazubljene listove, male cvetove i voće nalik malini.
Bogati koren po kojem je dobila ime žute ili braon boje, uvijen je i naboran i gorkog je ukusa. Može se naći u divljini na bogatom, senovitom tlu na severu Sjedinjenih Država, ali sada se uglavnom uzgaja na farmama.
Kanadska žutika sadrži jedinjenje zvano berberin koje ubija mnoge vrste bakterija, uključujući i one koje izazivaju dijareju (retku stolicu). Još jedna biljka koja je dostupnija u Evropi a takođe sadrži berberin jedinjenje je šimširka.
Ovo jedinjenje takođe deluje protiv širokog spektra drugih vrsta klica, poput onih koje izazivaju infekciju kandidom i parazita, kao što su pantljičara i đardioza (Giardia).
Kako deluje
Prirodni antibiotik ili imuno booster
Danas se kanadska žutika prodaje kao pomoć probavi, uznemirenom stomaku i kao sredstvo eliminacije loših bakterija.
Smatra se prirodnim antibiotikom i često se kombinuje sa ehinaceom i promoviše se kao sredstvo za jačanje imunološkog sistema. [2]
Infekcije gornjih respiratornih puteva
Kanadska žutika se često nalazi u biljnim lekovima za senenu groznicu (alergijski rinitis), prehladu i grip. [3]
Može pomoći da se ublaži bol u grlu, često prateći simptom prehlade ili gripa.
Manje povrede
S obzirom da kanadska žutika ima antiseptička svojstva istražena u laboratorijskim uslovima, ponekad se koristi za dezinfekciju posekotina i ogrebotina. [4]
Gljivice
Kanadska žutika sadrži berberin koji ima antibakterijska, antifungalna i antiinflamatorna svojstva. Ova svojstva ga čine korisnim u lečenju kožnih poremećaja kao što su psorijaza, ekcem, atletsko stopalo i lišajevi. Može čak pomoći u uklanjanju peruti.
Gingivits
Kanadska žutika se bori protiv infekcije kada se koristi lokalno i čest je izbor za ovu svrhu herbalista lekara. Njena antiinflamatorna i antibakterijska svojstva čine je idealnim za borbu protiv gingivitisa. Takođe smanjuje recesiju desni i pomaže kod rana u ustima.
Druge namene
Obično se koristi za lečenje problema sa kožom, očima i sluzokožom, kao što su sinusitis, ružičasto oko (konjuktivitis) i infekcije urniarnog trakta. [5]
Dostupna je i u sredstvima za ispiranje usta kod upale grla i afti.
Nije mnogo naučnih studija proučavalo kanadsku žutiku. Većina se usmeralva na alkaloid berberin, jedno od aktivnih jedinjenja ove lekovite biljke.
Berberin se široko koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za lečenje dizenterije i zarazne dijareje (retke stolice). [6]
Berberin može pomoći u lečenju malarije i nekih vrsta infekcija, uključujući gornje respiratorne probleme. [7]
Takođe može da proširi krvne sudove i pomogne u lečenju zatajenja srca. [8]
Dostupne forme
Kanadska žutika je dostupna u tabletama i kapsulama (koji sadrže koren u prahu), tečnim ekstraktima (tinkturama) i gliceritima (ekstrakati sa malo alkohola), kao osušena biljka/čaj i u vidu masti/krema. Često se kombinuje sa ehinaceom.
Kako je uzimati
Deca
Kanadska žutika se ne preporučuje deci osim ako pedijatar deteta ne propiše.
Kanadska žutika se nikada ne sme davati novorođenčetu.
Odrasli
U zavisnosti od tegobe za koju se uzima preporučene dnevne doze i oblici variraju:
- za prehlade, grip i druge respiratorne infekcije: 125 mg ektrakta kandaske žutike (najbolje u kombiniaciji sa 200 mg ekstrakta ehinacee) do četiri puta na dan, ali ne duže od pet dana
- za infekcije urinarnog trakta: pije se nekoliko šolja čaja od kanadske žutike na dan
- za mučninu i povraćanje: 125 mg ekstrakta svaka četiri sata po potrebi
- za sindrom hroničnog umora: 125 mg ekstrakta dva pua na dan na smenu sa drugim lekovitim biljkama, stimulatorima imuniteta
- za herpes simplex i zoster: 125 mg ekstrakta kanadske žutike sa 200 mg ekstrakta ehinacee četiri puta na dan
- za afte i bradavice: namaže se tinktura kanadske žutike direktno na ugroženo mesto tri puta na dan
- za infekcije oka: koristi se 1 kafena kašika osušene lekovite biljke na 600 ml vruće vode. Natopi se, procedi kroz fino platno i ohladi, a zatim se ispira oko tri puta na dan. Potrebno je napraviti novi rastvor svakog dana
Uvek se treba konsultovati sa lekarom kako bi pronašao pravu dozu.
Uputstvo za upotrebu
Suplementi kanadske žutike se uzimaju uz obroke. Za razliku od ehinacee i drugih lekovitih biljaka koje stimulišu imuni sistem, kanadska žutika bi trebalo da se koristi samo kada se oseća tegoba i samo za vreme trajanja bolesti. Jedini izuzetak od ovog pravila je kada se kanadska žutika uzima na smenu sa drugim lekovitim biljkama da bi se ojačao imuni sistem.
Mere predostrožnosti
Upotreba lekovitog bilja je pristup koji zahteva vreme kako bi dao potpuni efekat jačanju organizma i lečenju bolesti. Međutim, bilje može izazvati neželjene efekte i može imati interakciju s drugim biljem, suplementima ili lekovima. Iz tih razloga, lekovito bilje treba uzimati pažljivo, pod nadzorom lekara kvalifikovanog za tu oblast.
Trudnice ili dojilje ne treba da koriste kanadsku žutiku.
Osobe sa povišenim krvnim pritiskom, oboljenjima jetre ili srčanim bolestima trebalo bi da konsultuju svog lekara pre nego što uzmu kanadsku žutiku.
Kanadska žutika može nadražiti kožu, usta, grlo i vaginu. Takođe može izazvati povećanu osetljivost na sunčevu svetlost.
Ova lekovita biljka može ometati dejstvo određenih lekova. Svako ko uzima lekove na recept ili bez recepta, trebao bi da konsultuje lekara u vezi kanadske žutike.
Moguće interakcije
Moguće je da berberin (glavni sastojak kanadske žutike) i sama biljka mogu imati interakciju sa mnogim lekovima, uključujući neke koji se razgrađuju od strane jetre i na neke na koje je uticao ćelijski protein.
U slučaju korišćenja nekih od sledećih lekova, kanadska žutika se ne bi smela uzimati bez nadzora lekara.
ciklosporin: kanadska žutika može dovesti do previsokog nivoa ciklosporina u telu.
digoksin: kanadska žutika može povisiti nivo digoksina u krvi, leka koji se koristi za lečenje srčanih oboljenja. ovo može povećati rizik od neželjenih efekata.
tetraciklin: jedno istraživanje je objavilo da berberin može uticati na delovanje tetraciklinskih antibiotika.
antikoagulansi (razređivači krvi): teoretski, kanadska žutika i berberin mogu povećati rizik od krvarenja, tako da uzimanje istovremeno sa antikoagulansima može biti rizično.
ostali lekovi:kanadska žutika može imati interakciju sa mnogim lekovima, uključujući:
- neke lekove za hemoterapiju
- neke lekove za lečenje HIV-a