SADRŽAJ
Uobičajena primena
- Pomaže da se snizi krvni pritisak
- Može da predupredi pojavu povišenog krvnog pritiska, bolesti srca i šloga
Povezani proizvodi
Šta je
Kalijum je veoma važan mineral za pravilno funkcionisanje svih ćelija, tkiva i organa u ljudskom telu. Takođe je elektrolit, zajedno sa natrijumom, hloridom, kalcijumom i magnezijumom.
Kalijum je krucijalan za rad srca i igra ključnu ulogu u kontrakciji skeleta i glatkih mišića, zbog čega je važan za normalno funkcionisanje probave i mišića. Mnogo namirnica ga sadrže, uključujući sva mesa, neke vrste riba (poput lososa, bakalara i iverka), kao i mnoga voća, povrća i mahunarke. Mlečni proizvodi su takođe dobar izvor kalijuma.
Previše kalijuma u krvi naziva se hiperkaliemija, premalo, hipokaliemija. Održavanje pravilne ravnoteže kalijuma u telu zavisi od količine natrijuma i magnezijuma u krvi. Previše natrijuma je uobičajeno u ishrani razvnijenih zemalja koje koriste puno soli, pa to može povećati potrebu za kalijumom. Dijareja (retka stolica), povraćanje, prekomerno znojenje, neuhranjenost, sindromi malapsorpcije, poput Kronove bolesti, takođe mogu izazvati njegov nedostatak. Upotreba vrste lekova za srce koji se nazivaju diuretici henleove petlje takođe mogu dovesti do nedostatka kalijuma.
Većina populacije dobija neophodne količine kalijuma iz zdrave ishrane bogate povrćem i voćem. Stariji ljudi imaju veći rizik od hiperkalemije, jer su bubrezi manje efikasni u eliminaciji kalijuma usled starenja.
Takođe preporuka je da starije osobe treba da budu opreznije kada uzimaju lekove koji mogu uticati na nivo kalijuma, kao što su nesteroidni protivupalni lekovi (NSAIL) i ACE inhibitori.
Bez obzira na godine, treba razgovarati sa lekarom pre uzimanja suplemenata kalijuma.
Kako deluje
Podrška kostima
Studije pokazuju pozitivnu vezu između ishrane bogate kalijumom i zdravlja kostiju, posebno kod starijih žena. Ovo ukazuje da povećanje potrošnje hrane bogate kalijumom može igrati ulogu u sprečavanju osteoporoze. [1] [2]
Hipokalijemija
Najvažnija upotreba kalijuma je za lečenje simptoma hipokalijemije (niskog kalijuma), koji uključuju slabost, nedostatak energije, grčeve u mišićima, poremećaje u stomaku, nepravilan rad srca i abnormalni EKG (elektrokardiogram, test koji meri rad srca). Hipokalijemija se obično dešava kada telo izgubi previše kalijuma u urinu ili crevima. Retko je uzrokovana nedostatkom kalijuma u ishrani. [3]
Hipokalijemija može biti opasna po život i uvek treba da se leči od strane lekara.
Visok krvni pritisak
Neke studije povezuju niski nivo kalijuma u ishrani sa visokim krvnim pritiskom. Takođe postoje dokazi da suplementi kalijuma mogu izazvati blagi pad krvnog pritiska, a druga istraživanja pokazuju da povećani njegov unos smanjuje rizik od smrtnog ishoda kao posledica kardiovaskularnih bolesti. [4]
Pre uzimanja kaijuma ili bilo kog suplement za povišen krvni pritisak, treba se posavetovati sa lekarom.
Bolesti srca
Studije pokazuju da osobe sa većim procentom natrijuma i kalijuma imaju veći rizik od srčanih bolesti. Druga istraživanja pokazuju da pacijenti sa infarktom koji imaju umeren nivo kalijuma, između 3,5 i 4,5 mEq/L, imaju niži rizik smrtnog ishoda. [5] [6]
Moždani udar
Prema preliminarnim istraživanjima, osobe koje unose mnogo kalijuma putem ishrane imaju niži rizik od moždanog udara, naročito ishemijskog moždanog udara. Međutim, čini se da suplementacija kalijuma ne donosi istu korist. [7]
Zapaljenske bolesti creva (IBD)
Osobe sa zapaljenskim bolestima creva (ulcerozni kolitis ili Kronova bolest) često imaju problema sa apsorpcijom hranljivih materija iz creva i mogu imati nizak nivo kalijuma i drugih važnih hranljivih materija. [8]
U slučajevima zapaljenske bolesti creva, treba se posavetovati sa lekarom koji može proveriti nivo kalijuma u organizmu pre uzimanja suplemenata kalijuma.
Izvori hrane
Dobri izvori kalijuma su banane, sokovi od citrusnog voća (kao što je sok od pomorandže), avokado, kantarion, paradajz, krompir, lima pasulj, ribe iverak, losos, bakalar, piletina i drugo meso.
Dostupne forme
Na tržištu se može pronaći nekoliko oblika suplemenata kalijuma, uključujući kalijum acetat, kalijum bikarbonat, kalijum citrat, kalijum hlorid i kalijum glukonat. Dodaci su dostupni u tabletama, kapsulama, šumećim tabletama, tečnostima i u obliku praha.
Kalijum se takođe može pronaći u multivitaminima.
Kako ga uzimati
Dodaci ishrani kalijuma, osim male količine koja sadrži multivitamin, treba uzimati samo pod nadzorom lekara.
Suplementi kalijuma se ne smeju davati detetu osim ako to lekar ne propiše.
Adekvatni unos kalijuma iz dijetalnih izvora je sledeći:
Deca
- novorođenčad rođenje do 6 meseci: 400 mg/dan
- odojčad 7 meseci do 12 meseci: 700 mg/dan
- deca 1 do 3 godine: 3 grama (3000 mg)/dan
- deca 4 do 8 godina: 3,8 grama (3800 mg)/dan
- deca od 9 do 13 godina: 4,5 grama (4500 mg)/dan
Odrasli
- odrasli 19 i stariji: 4.7 grama (4700 mg)/dan
- trudnice: 4.7 grama (4700 mg)/dan
- dojilje: 5.1 grama (5100 mg)/dan
Uputstvo za upotrebu
Ako treba da uzimate suplemente kalijuma, uzimajte ih sa hranom da biste smanjilki iritaciju stomaka.
Mere predostrožnosti
Zbog potencijalnih neželjenih reakcija i interakcije sa lekovima, dijetetske suplemente bi trebalo uzimati isključivo pod nadzorom poznavaoca zdravstvene zaštite.
Starije osobe treba da se konsultuju sa lekarom pre uzimanja suplemenata kalijuma.
Neželjeni efekti mogu uključivati dijareju (retku stolicu), iritaciju stomaka i mučninu. Pri većim dozama može se javiti slabost mišića, usporeni rad srca i nenormalan srčani ritam.
Ukoliko se razviju jaki stomačni bolovi, nepravilni rad srca, bol u grudima ili drugi simptomi, obavezno se treba obratiti lekaru.
Osobe sa hiperkalijemijom ili bubrežnim bolestima ne smeju da uzimaju suplemente kalijuma.
Osobe koje uzimaju ACE inhibitore ili trimetoprim-sulfametoksazolni antibiotik ne smeju uzimati kalijum. [9]
Moguće interakcije
U slučaju korišćenja nekih od sledećih lekova, suplementi kalijuma se ne smeju uzimati bez nadzora lekara. [10]
Inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE): Ovi lekovi mogu povećati rizik od hiperkalijemije.
- blokatori receptora za angiotenzin
- diuretici koji čuvaju kalijum
- indomethacin
Sledeći lekovi mogu da uzrokuju porast nivoa kalijuma:
Nesteroidni anti-inflamatorni lekovi (NSAIL): Osobe koje imaju lošu funkciju bubrega i uzimaju NSAIL grupu lekova su izloženi većem riziku.
ACE inhibitori: Ovi lekovi leče visok krvni pritisak, srčane bolesti, dijabetes, neke hronične bolesti bubrega, migrene i sklerodermiju. Osobe koje uzimaju ACE inhibitore i NSAIL ili zamene za soli mogu biti posebno ranjivi na hiperkalijemiju. Rast kalijuma od ACE inhibitora takođe je verovatniji kod osoba sa lošom funkcijom bubrega i dijabetesom.
Beta blokatori: Koriste se za lečenje visokog krvnog pritiska, glaukoma, migrene
Sledeći lekovi mogu da smanje nivo kalijuma:
- tiazidni diuretici
- diuretici henleove petlje
- kortikosteroidi
- antacidi
- insulin
- laksativi
Ukoliko se uzima neki od lekova iz ove grupe, važno je da lekar testira nivo kalijuma i vidi da li je potreban dodatak u vidu suplementa ili ne. Ne sme se počinjiti samostalno uzimanje dodatka.