SADRŽAJ
Uobičajena primena
- Pomaže u lečenju bakterijske vaginoze
- Koristi se za sprečavanje putničke dijareje
- Smanjuje simptome kod dece sa bolom u stomaku
- Snižava rizik od alergija na polen
Povezani proizvodi
Šta je
Lactobacillus acidophilus (L. acidophilus) je najčešće korišćen probiotik ili “dobra” bakterija. Mnoge zdrave bakterije žive u crevima i vagini sa ulogom da štite od “loših” bakterija koje izazivaju bolest i postoji nekoliko načina kako to rade.
Na primer, kada Lactobacillus acidophilus razgrađuje hranu u crevima, formira se nekoliko supstanci (poput mlečne kiseline i hidrogen peroksida) koji stvaraju neprijateljsko okruženje za “loše” bakterije.
Lekari često preporučuju probiotike kao dodatak ishrani kada se uzimaju antibiotici jer oni ubijaju kako “dobre” tako i “loše” bakterije, s obzirom da ih ne razlikuju. Samim tim, bakterijska ravnoteža u crevima može da se poremeti pa uzimanje probiotika pomaže vraćanju dobrog balansa.
Ostali probiotici uključuju nekoliko vrsta Lactobacillus kao što su L. bulgaricus, L. casei, L. reuteri, Lactobacillus GG, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophiles i Saccharaomices boulardii (vrsta kvasca).
Pored probiotika, određeni lekari preporučuju uzimanje prebiotika. Prebiotici su rastvorljiva biljna vlakna koja se nalaze u nekim namirnicama ili suplementima koji pomažu delovanje probiotika u crevima i razvoj dobrih bakterija. Primeri uključuju fruktooligosaharide (FOS), ugljene hidrate koji se nalaze u nekom voću i povrću.
Kako deluje
Vaginalne infekcije
Nekoliko studija ukazuje da upotreba vaginalnih čepića Lactobacillus acidophilus može pomoći u lečenju bakterijske vaginoze. [1]
Mali broj kliničkih studija pokazuje da jedenje jogurta sa kulturama L. acidophilus takođe može pomoći.
L. acidophilus se takođe koristi za lečenje ili sprečavanje vaginalnih gljivičnih infekcija.
Dijareja (retke stolice)
Dokazi o upotrebi Lactobacillus-a za sprečavanje dijareje su za i protiv. [2]
Određena istraživanja ukazuju da probiotik Lactobacillus acidophilus može biti efikasan ako se koristi za sprečavanje putničke dijareje (uzrokovane jedenjem kontaminirane hrane). [3]
Druga istraživanja pokazuju da je Lactobacillus rhamnosus bio efikasan. Mešavina probiotika (Saccharomices boulardii i mešavina Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum) pomogla je u lečenju putničke dijareje u preliminarnim studijama. [4]
Probiotici, posebno Lactobacillus rhamnosus (GG), mogu pomoći u sprečavanju ili lečenju zarazne dijareje kod dece i odraslih. Čini se da studije pokazuju da su probiotici najefikasniji u lečenju rotavirusa kod dece i infekcija kampilobakterima kod odraslih. [5]
Dijareja kod dece može biti ozbiljno stanje. Trebali bi se obratiti lekaru ako traje više od jednog dana ili ako dete izgleda dehidrirano.
Druga istraživanja pokazuju da redovno uzimanje probiotika može pomoći u sprečavanju gastrointestinalnih infekcija kod odraslih. [6]
Istraživanja takođe potvrđuju da uzimanje Lactobacillus acidophilus-a zajedno sa drugim sojevima probiotika može poboljšati imunološku funkciju i poboljšati celokupno zdravlje.
Jedno istraživanje je otkrilo da probiotik sa 2 soja, uključujući Lactobacillus acidophilus, dva puta dnevno tokom 3 meseca smanjuje simptome obične prehlade. [7]
Nekoliko studija ukazuje da probiotici, posebno Lactobacillus rhamnosus i S. boulardii, mogu pomoći u sprečavanju dijareja povezanih sa antibioticima koje mogu biti ozbiljno stanje, pa o tome treba da obavestiti lekara.
Afte
Postoji nekoliko studija koje su istraživale delovanje probiotika na afte. Rezultati pokazuju dal actobacillus acidophilus probiotik smanjuje bol i pomaže u uspostavljanju bakterijske ravnoteže u stomaku koje izazivaju upale i afte u ustima.
Divertikulitis
Upala niskog stepena i izmenjena crevna mikrobiota identifikovani su kao faktori koji doprinose abdominalnim simptomima. Probiotici mogu dovesti do poboljšanja simptoma modifikovanjem crevne mikrobiote i obećavajući su tretmani za divertikularnu bolest.
Infekcije
Lactobacillus acidophilus probiotik pomaže u obnavljanju dobrih bakterija koje pomažu u borbi protiv gljivičnih infekcija. Uzimanje odgovarajućeg probiotika u periodu od 2-3 meseca pomoći će da crevni/imuni sistem i ojača i omogući telu da se bori protiv gljivične infekcije kao što su ekcem, ateltsko stopalo i lišaj.
Prema studija ma rezultati ukazuju da probiotici mogu pomoći u sprečavanju infekcija uha. Istraživači smatraju da probiotici smanjuju učestalost infekcija srednjeg uha, najverovatnije zbog sposobnosti da ojačaju imuni sistem i spreče rast štetnih bakterija za koje se zna da izazivaju infekcije uha.
Fibrocistična bolest dojke
Prema rezultatima novijih studija lactobacillus acidophilus probiotik može da povrate zdravu ravnotežu estrogena tako što pospešuje izlučivanje viška estrogena, što kao rezultat može pomoći smanjenju simptoma fibrocistične bolesti dojke.
Druge namene
Iako su dokazi u većini slučajeva preliminarni, Lactobacillus i drugi probiotici su predloženi kao pomoć za mnoga stanja:
- obnova bakterija crvne flore poremećene koriščenjem antibiotika [8]
- kao pomoć probavi i suzbijanju bakterija koje izazivaju bolest
- lečenju hronične opstipacije (zatvor stolice) [9]
- lečenju simptoma sindroma iritabilnog kolona (IBS) i upalne bolesti creva (poput Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa) [10]
- poboljšanju tolerancije na laktozu
- jačanju imunog sistema; studije ukazuju da konzumiranje jogurta ili mleka koje sadrže specifične sojeve laktobacila ili uzimanje dodataka Lactobacillus-u ili Bifidobacterium-u može poboljšati prirodni imuni odgovor tela; jedno istraživanje je otkrilo da je suplementacija tokom 6 meseci bio siguran i efikasan način da se smanji groznica, kašalj i trajanje lečenja antibioticima [11]
- snižavanju rizika od alergija na polen [12]
- smanjenju rizika od dečjih ekcema [13]
- kao pomoć u lečenju visokog holesterola [14]
Izvori hrane
Primarni prirodni izvori Lactobacillus acidophilus probiotika uključuju mleko obogaćeno acidofilima, jogurt koji sadrži žive kulture L. acidophilus, miso i tempeh.
Prebiotici se nalaze u majčinom mleku, luku, paradajzu, banani, medu, ječmu, belom luku i pšenici.
Dostupne forme
Pripreme Lactobacillus acidophilus probiotika sastoje se od osušenih ili tečnih kultura živih bakterija. Ove kulture se obično uzgajaju u mleku, ali se ponekad mogu uzgajati i u kulturama bez mleka. Lactobacillus acidophilus je dostupan u sledećim oblicima:
- zamrznute granule
- zamrznuti sušeni prah
- zamrznute kapsule
- tečni preparati
- jogurt pojačan probioticima
- vaginalni čepići
- tablete
Lactobacillus acidophilus bi trebalo držati u frižideru za najbolji kvalitet. Neki preparati su u obliku koji se ne razgrađuje na normalnim temperaturama i mogu biti pogodni za putnike koji ne mogu hladiti svoje suplemente. Preporuka je proučiti etikete na ambalaži u vezi uputstva za skladištenje.
Prebiotici se prirodno javljaju u hrani, međutim suplementi daju koncentrisaniji izvor. Prebiotici su oligosaharidi, lanci jedinica šećera koji su povezani i uključuju inulin i fruktooligosaharide (FOS). FOS je najčešće korišćen.
Kako ga uzimati
Deca
Novorođenčad i odojčad (0 do 1 godine): Pre davanja dodataka ishrani odojčetu ili detetu, uvek se treba obratiti pedijatru. Dostupni su aktuelni oblici koji se mogu koristiti za pelenski osip. Ako novorođenče uzima antibiotike, trebalo bi konsultovati lekara da li bi i probiotski suplement bio primeren.
Odrasli
Preporučene doze Lactobacillus acidophilus probiotika variraju u zavisnosti od zdravstvenog stanja koje se leči. Slede smernice za najčešće korišćenje.
- za prevenciju ili lečenje dijareje: Uzima se 1 do 2 milijarde jedinki koje formiraju koloniju (CFU) dnevno. Neki lekari mogu preporučiti od 10 do 15 milijardi CFU-a dnevno.
- za vaginalne infekcije: Neki proizvođači suplemenata nude probiotičke supozitorije za vaginalnu upotrebu. Pored ovih postoji i oni za oralnu upotrebu. Mnogi lekari se oslanjaju na oralnu upotrebu probiotika za lečenje i sprečavanje vaginalnih infekcija bez upotrebe bilo kakve vaginalne primene probiotika. Prebiotike nikada ne treba stavljati vaginalno.
- za održavanje zdravlja creva: Za zdrave odrasle osobe uzima se 1 do 15 milijardi CFU-a dnevno. Za prevenciju dijareje povezane sa antibioticima, neki lekari preporučuju uzimanje L. acidophilusa 2 do 3 sata nakon uzimanja antibiotika.
Ako se pojavi dijareja ili natečenost, trebalo bi smanjiti dozu ili prestati sa uzimanjem proizvoda i posavetovati se sa lekarom.
Mere predostrožnosti
Zbog mogućnosti neželjenih efekata i interakcija sa lekovima, dijetetske suplemente treba uzimati samo pod nadzorom dobro upućenog zdravstvenog radnika.
Lactobacillus acidophilus se uglavnom smatra sigurnim za većinu ljudi. Gasovi, uznemireni stomak i dijareja (retka stolica) potencijalni su neželjeni efekti kod nekih osoba (koje nisu na antibiotskoj terapiji) koji dnevno uzimaju više od 1 do 2 milijarde CFU L. acidophilus.
Bilo je jednog izveštaja o anafilaksiji (ozbiljna alergijska reakcija praćena nedostatkom daha i gubitkom svesti) kod osobe koja uzima inulin, vrstu prebiotika.
Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom trebalo bi da konsultuju lekare pre uzimanja probiotika.
Osobe sa veštačkim srčanim zaliscima ne smeju uzimati L. acidophilus zbog retke šanse za bakterijsku infekciju.
Moguće interakcije
Osobe koje se leče sa bilo kojim od sledećih lekova, ne bi smele da upotrebljavaju Lactobacillus bez prethodnog razgovora sa lekarom.
Sulfasalazin: Laboratorijsko istraživanje ukazuje da Lactobacillus acidophilus ubrzava metabolizam sulfasalazina, leka koji se koristi za lečenje ulceroznog kolitisa. [15]
Antibiotici: Antibiotici mogu ubiti bakterije acidofilus. Samim tim antibiotike bi trebalo uzimati najmanje 2 sata pre ili posle uzimanja ovog leka. [16]